„Bieganie i odchudzanie dla kobiet” Jeff i Barbara Galloway

niedziela, 05 sierpień 2012 12:47 ,
Napisała 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pierwsza książka o bieganiu po jaką sięgnęłam i dla takich jak ja przeznaczona – dla amatorów rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem. Nie od dziś wiadomo, że wśród obowiązków, jakie codziennie ma do wykonania przeciętna kobieta, często trudno znaleźć chwilę o zadbanie o siebie. Poza tym najczęściej kojarzy się to wtedy z przyjemnością a nie wyruszaniem na męczący trucht po parku.

W konsekwencji książka jest na pewno dobrym wstępem, żeby dowiedzieć się „z czym to się je”. Autentyczne przypadki opisywane przez autorów są bardzo sugestywne i pomagają w pewnym sensie upewnić się, że decyzja o rozpoczęciu biegów czy marszobiegów jest dobrym wyborem.

Jednak dla pań, które cenią sobie właśnie taki rodzaj dbałości o siebie, mogę polecić tę pozycję książkową. Mamy tutaj garść cennych porad, jak rozpocząć biegi, aby się nie zniechęcić- propozycja marszobiegów jest przystępna dla każdego. Poza tym wskazówki dotyczące choćby ubioru – dobór stanika czy butów, reguły żywieniowe (żadna dieta!) będące ważnym elementem aktywności fizycznej, zawarte są tu także rozwiązania wielu kobiecych problemów. Książka napisana jest łatwym językiem, to co najważniejsze zostało w tekście wyróżnione, znajdziemy tu rozdziały:

  • Wprowadzenie - kluczowe zagadnienia związane z tematem,
  • Kobiece sprawy - mamy tu porady uwzględniające specyfikę treningu kobiet i opisy problemów, z którymi borykają się panie,
  • Mądre reguły żywienia - zasady i kilka przepisów, bez obawy to nie dieta,
  • Ćwiczenia to świetna zabawa - wprowadzenie dla początkujących, program treningowy,
  • Motywacja – jak ją wyzwolić i utrzymać,
  • Porady i techniki - w tym krótkie omówienie techniki marszobiegu oraz jak dobrać odpowiednie buty,
  • Rozwiązywanie problemów - czyli co robić gdy boli, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, gdy zdrowie szwankuje. Tutaj też znajduje się krótkie podsumowanie całości.

Czy w takim razie są jakieś mankamenty? Drażniący, jak dla mnie, jest styl – czyli przepełniony amerykańskim optymizmem wydźwięk, który sprawia wrażenie, że prostota zadań, które cię czekają jest żenująca. A dobrze wiem z doświadczenia ile samokontroli i wewnętrznej motywacji trzeba do utrzymania planu treningów. Poza tym towarzyszące czytaniu ciągłe wrażenie, że zaraz dowiesz się rzeczy niebywałych, co oczywiście nie następuje oraz częste powtarzanie treści – choć to zapewne ma wpływać na zapamiętanie zasadniczych kwestii.

W konsekwencji książka jest na pewno dobrym wstępem, żeby dowiedzieć się „z czym to się je”. Autentyczne przypadki opisywane przez autorów są bardzo sugestywne i pomagają w pewnym sensie upewnić się, że decyzja o rozpoczęciu biegów czy marszobiegów jest dobrym wyborem.

Zachęcam drogie panie do przeczytania tej pozycji, a przede wszystkim do biegania, bo jak piszą autorzy „Ciało wprawione w ruch pragnie pozostać w ruchu”.

Ostatnio zmieniany niedziela, 05 sierpień 2012 13:20
Magdalena Wierzbicka

O autorze

Magdalena Wierzbicka - absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Rozpoczynająca przygodę z bieganiem.

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zainteresowany pisaniem dla nas?

zgłoś się

Puma Faas 300

kup teraz


Dlaczego warto dopisac sie do newslettera serwisu odchudzanie-przez-bieganie?

Podaj swój adres e-mail:

 
 

Partnerzy serwisu

facebook